Nikah işlemlerinde gerekli evraklar

Nikah islemleri gerekli belgelerŞimdiden söyliyeyim en az iki gün izin almalısınız.

Biz Fatih Evlendirme Dairesine yaptık başvurumuzu, istenen belgeler;

  • Önce bağlı bulunduğunuz nufüs müdürlüğüne gidip nüfus kayıt örneği ve yerleşim yeri belgesi (ikametgah değil) alıyorsunuz bunlar bedava 😀 İşlem 10 dak sürmüyor
  • 5 tane resim nikah kaydı için, 2 tane de sağlık raporu için, toplamda en az 7 adet resim
  • Nüfus cüzdanı fotokopileri ve asılları (ehliyet kabul etmiyorlar)
  • Evlilik için sağlık raporu diye bir rapor alıyorsunuz. Sağlık raporunu sağlık ocakları veriyor, ama rapor için yapılacak kan tahlilleri ve mikrofilmi dışarıda halletmek gerekiyor.  Devlet karşılamıyor . Özel polikliniklerde 80 TL- 110 TL (kişi başı) arası değişiyor.  Kan tahlili ve testler (HIV-ELIZA-HBSAG-VDRL mikro film). Kan tahlillerini biz Haseki Hastahanesi’nde yaptırdık adam başı 40 TLödedik.  Haseki hastahanesinde mikrofilm çekilmiyor. Onun için de Çapa’ya gidiyorsunuz(Verem savaş dispanseri).  10 TL kişi başı mikrofilm tutuyor.

Tahlil sonuçları iki gün içerisinde veriliyor. (Çalışıyorsanız iki farklı iş günü izin anlamına geliyor önce kan vereceksiniz sonra sonuçları alacaksınız) Mikro film yarım gün sonra, sabah çektirirseniz akşamüstü alıyorsunuz.  Tüm  sonuçları, kan tahlil ve mikrofilmi  alıp sağlık ocağına çiftlerin beraber gidiyorsunuz. Oradaki doktor kontrol edip onaylayıp, sağlık raporunuzu veriyor.

Üçüncü izin günü de nikah günü ve saati almak için. Aynı gün içerisinde halledebilirseniz size ne mutlu ama sabahın erken saatlerinde en az 3 ay öncesinden tarih almak gerekiyor. Özellikle yaz nikahları için.

Sonra elinizde evraklar tutuyorsunuz nikah dairesinin yolunu. İkemetgahınızdaki nikah için 131 TL daha ödeme yapıyorsunuz. Farklı ilçedeki nikah dairesi için de fark ödüyorsunuz.  Sonunda hadi hayırlı olsun deyip birde iyilik yapıp elinize anlaşmalı fotoğrafçının telefonunu tutuşturuyorlar 🙂

Ne diyelim Allah tamamına erdirsin. 😀

Not: Fatih evlendirme dairesi kayıt defterlerini 3 ayda bir açıyormuş, yani 3 aydan daha fazla varsa gün vermiyorlar. O yüzden biz Temmuz için 1 Nisan sabah ilk iş gittik gün aldık. Gecikmeyin.

“Nikah işlemlerinde gerekli evraklar” üzerine 2 yorum

  1. Ben de nikah işlemlerime başlamış bulunuyorum (kısmetse 23 Temmuz’da evleniyoruz:)) Tek gün izin ile bu işleri halledilmenin yolu var sanırım, paylaşmak istedim. Biz tahlillerimizi özel bir tıp merkezinde yaptırdık (2 kişi 70 lira). Dün akşam iş çıkışı kan verdik, bu akşam sonuçları alacağız. Yarın sabah da erkenden ciğer filmi çektirip doktorun yolunu tutacağız. Sonra da ver elini nikah dairesi…
    Biz nikahımızı şehir dışında kıydıracağız. Bu yüzden gün alabilmek için bir extra bir güne ihtiyacımız olacak gibi görünüyor. Aksi takdirde tüm işlemler bir günde bitecekti diye tahmin ediyorum. Herkese kolay gelsin, mutluluklar dilerim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir