Mutfak Dolabı İçin Öneriler

Hemen hemen bütün bayanlar için mutfak dolabının kullanışlı olması çok önemlidir. O tencerelerin üst üste durması, en alttaki lazım olunca diğerlerinin kaldırılması, sonra bir tencerenin dengesinin kaybolması ile dolabın darmadağın olması.Allah’ım tam  bir kriz anı. Dolabın dağıldığına mı, tekrar yerleştirmesine mi  hele bir de saat geceyarısı ise komşuya verdiği rahatsızlığamı sinirleneceğini bilemez insan. Hep daha büyük daha büyük dolap ister. Halbuki olay büyük dolap değildir. Olay kullanışlı bir mutfak dolabının olmamasıdır. işte kullanışlı bir mutfak dolabı nasıl olmalı diyenler için harika bir çözüm.

Bulaşık makinası gibi dizayn edilmiş dolap. Hem tencereler birbirine çarpmıyor, hem devrilme derdi yok hemde kapaklar sorun oluşturmuyor. Dolabın içi %100 verimli kullanılmış oluyor. Ayrıca küçük mutfaklar için bile ideal bir dolap. Herşey sadece  iki kapaklı bir dolap içinde.  Ben çok beğendim. Bir gün kendi evimi alırsam kesinlikle yaptırmayı düşündüğüm mutfak dolabı modeli.Eğer mutfağınızda bir tadilat düşünüyorsanız bu fikri değerlendirmelisiniz. 

5CW2-2122-CR

 

Resim alıntıdır: http://www.kitchens.com/slideshows/12-storage-solutions/cookware-organizer.aspx

 

Harekete Geç – I

Özellikle böyle bir başlık koydum. Enerji hanımla tanışmışsınızdır hepiniz benim gibi.Tasarruflu ampul kullanın, televizyonlarınızı düğmeden kapatın diyor hani. Kamu spotu gösterimlerinde de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ bilgilendirme yapıyor. Her aile tasarruf yaparsa ailesine yılda bir çeyrek altın kazandırır, ülkesi için 4 Milyar TL tasarruf edilmesini sağlar.

Hal böyle olunca bende aile bütçeme biraz katkı olsun diyerek çeşitli tedbirler alıyorum elimden geldiğince.

İlk olarak ütü masama alüminyum folyo sererek başladım. Ütüden çıkan ısı masada saklı kalsın, ütü yaparken tasarruf sağlansın diye yapılıyormuş bu işlem. Gerçi ütü yaparken bir hışırtı sesi geliyor ama gerçekten bir tasarruf sağlıyor sanırım. Nereden anladın derseniz her zaman ütü yaparken ütüme 2 kap su doldururdum. Ütüdeki su tamamen biterdi. Çamaşır miktarı aynıydı. Ütüye ikinci kap suyu doldurdum doldurmasına fakat suyun 2/3 ü ütü işim bitmesine rağmen hala ütünün içinde duruyordu. Benden söylemesi paranız cebinizde kalsın… 🙂

ütü masası

Yeni Kurabiye Kalıplarım

Sipariş üzerine kurabiyeler satacağımdan bahsetmiştim. Bunun için sermayelerimi hazırlamaya devam ediyorum. İşte yeni kurabiye kalıplarım. Anne-kız, baba oğul kurabiye kalıpları.

İkiside birbirinde güzel. Bir an önce bunlarla kurabiye yapmak için sabırsızlanıyorum. Bu kalıplarla yapılan kurabiyelerle misafirlerinize çok güzel sunumlar yapabilirsiniz. Bu kalıplarla kurabiye yapınca görüntülerini buradan paylaşıyor olacağım.

anne kız kurabiye kalıbıbaba oğul kurabiye kalıbı

Feyzi Keyf Cafe restaurant

pelin,ben,esra

Pazar günü Zeki Dayımızın iftar davetlisi olarak gittiğimiz bir mekan. Anadolu yakasında daha önceden villa olarak kullanıldığını düşündüğüm şimdi restaurant olarak işletilen hoş bir mekan. Ağaçların içinde Kavacık’da boğazı gören bir mevkide konuçlanmış.

Bahçesinde salıncakların, yer minderlerinin olduğu özellikle aile için çok ideal bir alan. Çocuklar da düşünülmüş onlar için küçük de bir park var bahçesinde. 4 er kişilik tahta masalarda arkada çalan fasıl müzikleri eşliğinde iftar da tercih edilebilecek bir yer. Biz tam 35 kişilik bir aile olarak gittik iftar yemeğine.

Yemeklerin tadı oldukça güzeldi. Özellikle yediğimiz kırmızı et lokum diye tabir edilebilecek kadar süperdi. Güllaç biraz şekersiz olmuştu ama yanında yapılan baklava herşeye bedeldi. Öyleki masamızdakini bitirince diğer masalardan baklava kardeşliği adı altında aşırdık Ezgi ile beraber 🙂 Türk  kahvelerine diyecek bir şey yok süperdi 🙂

Aile mekanı olduğunu düşünüyorum. Çalışanları oldukça güler yüzlü. Talep ettiğiniz şey anında masanızda. Bir isteğiniz varmı diye etrafınızda el pençe oluyorlar. Fiyatıda makul iftar için. Menü fiyatları 35 TL.

Gidiş biraz ara yollardan ama internetteki tarif birebir doğru. Gidişte zorlanmazsınız. Ramazanın son bir kaç gününde bence değerlendirin derim 🙂

Daha fazla detay bilgi için http://www.feyzikeyf.com  tıklayabilirsiniz.

Yeni evleneceklere öneriler-V-Salon takımı-

Evinizin büyüklüğü ve salon takımının şekli çok büyük önem taşıyor.

Benimki gibi küçük bir evde oturuyorsanız salon takımı hayatınızın en önemli parçası olabilir. Benim evim iki oda bir salon. Küçük oda çok kullanışlı değil dolayısıyla hayat salon da geçiyor. Salon takımı alırken nelere dikkat etmek gerekir.

*İmkanınız varsa önce evi kiralayın sonra eve göre eşya alın.

*Benim salonum 4*4= 16 m2 kare şeklinde küçük bir salon. Öncelikle masa ve sandalye alacaksınız. Yemek masası takımı olarak geçer.

Masa alırken dikkat edilecek hususlar;
*140 cm den açılınca 220 cm ‘e kadar olan masalar var. 90*140 100*140 veya 110*150 en ideal olanlar. Benimki 90*140 uzayınca 180 oluyor. 8kişi rahat rahat 10 kişi safları sıklaştırınca oturulabiliyor.

*Ayaktan uzayan birde ortadan uzayan masalar var. Ayak tarafından uzayanlar göze daha hoş gözüküyor. Ama hantal oluyorlar. Benimki ortadan uzayan masa.

*Masa ayakları ortadan ayaklı olanlar,köşeden ayakları olanlar var. Benimkisi köşelerden ayaklı.Ortadan ayaklı olanların altına sandalye sokmak sorun olabiliyor.

*Cam masalar var mobilya masalar var. Camlar göze daha hoş gelsede uzantıları olmuyor. Mobilya masalar bu aşamada daha kullanışlı. Misafir çoksa masayı uzatabiliyorsunuz.

*Kare,dikdörtgen ve oval masalar var. Dikdörtgenler oldukça kullanışlı. Kare yeriniz darsa daha ideal. Oval kullanımı zor fazla yer kaplıyor.

*Sandalyeleri seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur sandalye oturma kısımlarının masanın altına doğru girmeleri. Oturma kısımları kare şeklinde olanlar ideal.Çok yer kaplamıyor.

*Sandalyeleri koltuğuma uysun aynı renk kumaştan olsun diye tutturmayın. Temizlik başlayınca tühhh dersiniz. Deri kaplamalı sandalyeler var. Nemli bezle siliyorsunuz. Anında tertemiz. Koltukla uyumlu beyaz,krem,kahverengi,siyah ideal olan renkler. Benimkiler krem.

*Sandalyelerin ayak rengi ve masanın rengini aynı boyatın. Yoksa bunlar zaten yakın renk diye sallayabiliyorlar bazen. Masa aldık, sandalye aldık şimdi yemek odası takımı var hadi onuda anlatalım.

Yeni evleneceklere öneriler – IV(çamaşır makinası)

Devam ediyoruz tekrardan. Beyaz eşyalarda kalmıştık:)

Çamaşır makinası;
*Min 5 kg kapasiteden 12 kg kapasiteye kadar çıkıyor çamaşır makinaları.

Çamaşır makinası olmazsa olmazları bence şunlar;

*Öncelikle yıkama ve durulama olarak ayrı ayrı A sınıfı olsun.

*Su tüketimi kaç litre?

*Çok fazla programlı olmasına gerek yok.
Hızlı yıkama programı olmazsa olmaz. (benimki 28 dakikada yıkıyor)(Sürekli kullanıyorum)

Birde elde yıkama programını kullanıyorum arada.

Beyazlar programını kullanıyorum. Bu üçü yeterli.

*Çocuk kilidi önemli olabilir benimkinde var ama henüz çocuğum olmadığı için kullandığım bir özellik değil.

*Gecikmeli başlatma özelliği var bence çok gereksiz evde yoksanız makinanızı çalıştırmayın. Çünkü bir gün benimki gibi makinaya giden hortum patlayabilir ve evi su basabilir. Risk almayın boşuna. Elektrik kaçağı olup evi yanan insanlarda var sonuçta.

*Kg kapasitesi önemli. Benimki 6 kg. Canım zaten iki kişiyiz büyük olmasına gerek yok diyordum. Ama iki kişide olsanız evinizde muhakkak yorgan battaniye kulanılıyor. Ve onları yıkamak isteyince 6 kg az gelebiliyor. Galiba 7 kg ideal. Zaten makinalar içerisindeki ağırlığa bağlı olarak su harcaması yapıyorlarmış. Bu konuda emin değilim gerçi.

*Yaşayacağınız evde balkon yoksa kurutmalı çamaşır makinaları var. Bana sorarsanız yeriniz varsa makinaları ayrı ayrı alın. Yeriniz yoksa çok büyük makinalara göz koymayın. Gereksiz masraf. Samsung ta 7kg yıkama 3,5 kg kurutma kapasiteli makinalar var. 12kg yıkama 6 kg kurutma kapasiteli olanlar göze çok hoş geliyor ama çok hantallar dikkat edin derim.

*Bana sorarsanız işinizi gören bir makina alın. Satış temsilcileri ay bu özellikde var, şuda var diye kafanızı çok karıştıracaklar. Önemli olan beyazları yıkayacak programı var mı? Hızlı yıkaması var mı? Az enerji tüketiyor mu? Az su tüketiyor mu? Yıkama kapasitesi kaç kg?Bunlara evet dedikten sonra bütçenize göre ek detaylar ekleyin bence.

Dediğim gibi satış temsilcisi ama bizimki yüksek teknoloji bizim makina 15 dakikada yıkıyor diyecek öteki 12 dakikada yıkıyoruz biz daha iyiyiz diyecek. Çok takılmayın altı üstü 3 dakika fark için paranızı harcamayın. Gidin o parayla nikah şekerinizi yaptırın 🙂

Yeni evleneceklere öneriler – III(bulaşık makinası)

Beyaz eşya almak da ayrı bir sıkıntıdır. Bir ay gezdik dolaştık. Dikkat edilmesi gereken özellikler.

http://img03.blogcu.com/images/b/e/b/bebu/c139f6891757d3cd3b7b4f2a85a7b900_1295801544.jpg

BULAŞIK MAKİNASI;
2 programdan 7 programa kadar modeller var. Çok fazla aparatlı olanlar var. Benimki REGAL 2 programlı. Çok da memnunum. 500 TL’dan 2000 TL ya kadar var. Alırken şu soruların sorulması lazım;
*Kaç programlı?Program sayısı arttıkça fiyat artıyor. Ekstra programların olması hiçbir avantaj sağlamıyor. Benimki iki programlı evlendiğimden beri sadece 3 kere ekonomik programı kullandım. Hep yoğun yıkamayı tercih ediyorum. Gayette iş görüyor. Çok programı yok diye bulaşık yıkayamadığım hiçbir dönem olmadı. 🙂
*Ekonomik program var mı? Varlığı önemli mi bilmiyorum. Ben kullanmıyorum. 2 saatten fazla sürüyor hatta 3 saate yakın diyebiliriz. Ben deli oluyorum o sırada.
*Çalışma esnasında ne kadar su tüketiyor? Ortalaması 16- 17 lt.
*Üst rafta bardakların dizildiği kısım içerisinde fincan dizebilmek için küçük raflar oluyor. Oldukça kullanışlı.
*Yıkama esnasında hangi aşamada olduğunu takip edilebiliyor mu? Benimkinde olan tek sıkıntı o. Hangi aşamada oılduğunu göremiyorum.
*İlk evlendiğiniz zaman aman çok para harcamayayım tasarruflu olayım diyorsunuz. Bulaşık deterjanı ucuz olsun bari diyorsunuz. Böyle bir hata yapmayın. Calgonit yeni adıyla finish iyidir bence. 90 lık tablet kutu almıştım 20 TL ya 6 ay dayandı. 6 ay için 20 lira çok değil.

Yeni evleneceklere öneriler – II(nevresim takımı)

nevresim takımıNEVRESİM TAKIMI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

Evin vazgeçilmezleri nevresim takımı. Sürekli aynı nevresim takımlarını kullanacağınız için gerçekten kaliteli olmalı bence. Kendi kullanacak olduklarınızı Pierre Cardin,Sarev,TAÇ, Days in Colours,Özdilek gibi markalardan seçin bence. Yıkandıkça renkleri solmasın diye. İlla şu model bu model diye takıntı haline getirmeyin. İki üç kullanımdan sonra hepsi gözünüze aynı gözüküyor. O yüzden outlet mağazalarını takip edin 65 TL’ya kadar düşüyor fiyatlar.Nevresim alırken şunlara dikkat etmek lazım.
* İlla sezon ürünü son moda olması değil kaliteli ve renklerinin solmaması önemli bir ayrıntı.
*Lastikli çarşaflar ve lastiksiz çarşaflar var. Lastiklisi kullanım açısından son derece rahatama ütülemesi zor, lastiksizi ütülemesi kolay kullanımı zor. Üzerinde yatınca toplanıyor. Rahatsız bişey bence. Lastikli olması büyük avantaj.
*Aşırı çiçekli,böcekli desenlerden uzak durun. Erkekler mümkün olduğunca sade olan örtüleri seviyorlar. (Çok sevdiğim ablamın,çok sevdiğim arkadaşımın,benim,iş arkadaşımın herkesin ortak görüşü)
*Toplam 7 adet olmalı bence.Kendiniz için 3 tane olması lazım. 2 tane tek kişilik nevresim takımınız olsun. Markası önemli değil. BİM marketlerinde satılan 19,90 olanlar bile yeterli. Evinize gelen bekar misafirler için. 2 tanede çift kişilik misafir için nevresim takımınız olmalı. Dediğim gibi siz sürekli kullanacağınız için sizinkiler kaliteli olsun. erken yıpranmasın. Misafir 365 gün kalmıyor nasılsa. Normal bir nevresim gayet ideal.
*Anneanne-babaanne dantelleri ile yapılan nevresimler sadece özel günlerde kullanılıyor. Erkekler gerçekten bu tarz şeylerden rahatsız oluyorlar. Bir tane olması bile yeterli. Çeyiz gösterirken ve çocuk olduğunda kullanmak için.
*Saten nevresim almak için çok çaba sarfetmeyin. Alırsanız pamuk saten alın. Gösterişi güzel, kullanımı iğrenç. Yorgan üztünüzde durmuyor kaygan olduğu için. Tırnağınız takılsa ipi çekiliyor. Erkekler için hiçbir önemi yok. Boşuna masraf bence.

Yeni evleneceklere öneriler – I (yemek takımı)

Ben daha çiçeği burnunda evliler statüsünde yer alan bir kişiyim. 10 ay oldu evleneli. Şimdi düğün zamanı bir sürü telaş vardır. Biraz rahatlatmak adına bazı tecrübelerimi paylaşayım istedim. Benim gibi orta gelir seviyesinde yer alan kişilere azıcıkda olsa karar verme aşamasında kolaylık sağlayacak şeyler yazmak istedim.
kare yemek takimi
82 PARÇA YEMEK TAKIMI ALIRKEN; Bu önemlidir her genç kız için. Özellikle Son zamanların modası kare yemek takımları… Bende çok büyük hevesle günlük kullanacağım yemek tabaklarımı kare aldım. Almaz olaydım. Kare tabak sunum açısından süper. Görüntüsü bile mükemmel. İş bulaşık makinasında yıkamaya gelince felaket. Makinaya koyuyorum ızgaralar arasında dönüyor ve köşesi ızgaranın altına geçiyor. Hal böyle olunca makinanın pervanesi yıkama esnasında her dönüşte çarpıyor. Bu çok büyük bir problem. Makinayı yerleştirmek dert değil tabakları düzeltmek en az 15 dakika. Elde yıkarım derseniz problem yok. Makina kullanırım derseniz çok kullanışsız benden söylemesi.

Oyuncak Müzesi ve en sevdiğim oyuncak

Geçenlerde metroya binince gördüm. 23 Nisan – 4 Mayıs tarihleri arasında oyuncak müzesi Levent’teki Sapphire(safir) Towers’a taşınıyormuş. Bütün çocuklar ve büyüklerle buluşmak için.

İlanı görünce düşündüm şöyle bir, benim en çok sevdiğim oyuncak ne idi acaba diye. Bir anda hüsrana kapıldım. Bulamadım çünkü en sevdiğim oyuncağı. Tereddüt bile ettim hiç oyuncağım olmadı mı diye. Düşündüm, düşündüm bulamadım…

Çocukluğuma dair hatırladığım üç oyuncak var.

Bademcik ameliyatı olduğum zaman babamın aldığı FATOŞ markali gelin İdil bebek, memleketten misafirliğe gelen kuzenim Hikmet ağabeyimin aldığı yine FATOŞ markalı Hülya bebek, ilkokuldan mezun oldum diye babamın aldığı uzun kuyruklu gelinliği olan cindy bebek.

Sonuç korkutucu, çocukluğumun kanıtı oyuncaklarımı hatırlamiyorum.Tuhaf olan şu ki zor bir çocukluk yaşamadim, bir dediğim iki edilmezdi, şımarıktım da ama oyuncaklarımı hala hatırlamiyorum. Çocukluğumu kaybetmiş gibi hissediyorum.

Hemen çocukluğumu bulmam lazim. Bunun için bu ilan dikkatimi çekiyor sanirim. Son tarih 4 Mayıs bence sizde kaçırmayın. Gidin ve hatırlayın kendinizi, gidin ve öğrenin anne babanizin donemi ile sizin döneminz arasındaki farkı…