Mutfak Dolabı İçin Öneriler

Hemen hemen bütün bayanlar için mutfak dolabının kullanışlı olması çok önemlidir. O tencerelerin üst üste durması, en alttaki lazım olunca diğerlerinin kaldırılması, sonra bir tencerenin dengesinin kaybolması ile dolabın darmadağın olması.Allah’ım tam  bir kriz anı. Dolabın dağıldığına mı, tekrar yerleştirmesine mi  hele bir de saat geceyarısı ise komşuya verdiği rahatsızlığamı sinirleneceğini bilemez insan. Hep daha büyük daha büyük dolap ister. Halbuki olay büyük dolap değildir. Olay kullanışlı bir mutfak dolabının olmamasıdır. işte kullanışlı bir mutfak dolabı nasıl olmalı diyenler için harika bir çözüm.

Bulaşık makinası gibi dizayn edilmiş dolap. Hem tencereler birbirine çarpmıyor, hem devrilme derdi yok hemde kapaklar sorun oluşturmuyor. Dolabın içi %100 verimli kullanılmış oluyor. Ayrıca küçük mutfaklar için bile ideal bir dolap. Herşey sadece  iki kapaklı bir dolap içinde.  Ben çok beğendim. Bir gün kendi evimi alırsam kesinlikle yaptırmayı düşündüğüm mutfak dolabı modeli.Eğer mutfağınızda bir tadilat düşünüyorsanız bu fikri değerlendirmelisiniz. 

5CW2-2122-CR

 

Resim alıntıdır: http://www.kitchens.com/slideshows/12-storage-solutions/cookware-organizer.aspx

 

Parti Süslemeleri

Bu aralar epey bir merak saldım evde yapılabilecek şeyler araştırmaya. Meğerse sonsuz bir dünya imiş. Süper fikirler var. İşte onlardan bir tanesi. Kağıttan süs yapımı. Çocuğunuzun 23 nisan kutlamalarında okula süs olarak götürmesinden tutunda, doğumgünü, kına, nişan düğün her yerde kullanılabilecek yapımı basit görüntüsü güzel bir süsleme. Bu şekilde rengarenk parti süslemeleri yapılabilir. Ayrıca evde ki malzemelerle hazırlayabileceğiniz kolay , maliyeti de çok az olan bir süsleme olacak. İşte ev yapımı süslemenin detayları.

evde yapilabilecek susler

Alıntıdır: http://diy651.tumblr.com/post/58582154300/diy-party-decorations-diy-crafts-craft-ideas-easy

Düğün İçin Konfeti Hazırlama

Aslında başka bir sitedeki yazıyı olduğu gibi alıp kopyalamak bana göre birşey değil. Fakat bu fikri çok beğendim ve deneyecek vakit bulamadığım için hemen paylaşmak istedim. Arkadaşlarınızın kınası, düğünü ,nişanı için onlara süpriz olarak hazırlanabilir. Tabi kendi kına ve düğünleriniz içinde. 🙂 Ben kardeşimin kınası için hazırlayacağım ve sonuçları sizinle de paylaşıyor olacağım.

Alıntıdır : http://www.weddingbells.ca/planning/ceremony-ideas/diy-wedding-free-template/attachment/diywedding-confetti-free/

confeti diywedding-confetti-step1-600x510 diywedding-confetti-step2-600x600 diywedding-confetti-step3-600x600 diywedding-confetti-step4-600x600 diywedding-confetti-step5-600x600 diywedding-confetti-step6-600x600

 

 

 

 

Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun…

İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye “Mevlid Kandili” denir.

Bugün 23 Ocak Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece, tüm insanlığı onurlandırmak üzere dünyamızı teşrif eden Sevgili Peygamberimizin (sas) mevlid-i şeriflerinin 1442. yıldönümü.

Bütün dualarınız kabul olması, bütün dileklerinizin gerçekleşmesi dileğiyle Mevlid Kandiliniz mübarek olsun.

mevlid kandili

Harekete Geç – I

Özellikle böyle bir başlık koydum. Enerji hanımla tanışmışsınızdır hepiniz benim gibi.Tasarruflu ampul kullanın, televizyonlarınızı düğmeden kapatın diyor hani. Kamu spotu gösterimlerinde de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ bilgilendirme yapıyor. Her aile tasarruf yaparsa ailesine yılda bir çeyrek altın kazandırır, ülkesi için 4 Milyar TL tasarruf edilmesini sağlar.

Hal böyle olunca bende aile bütçeme biraz katkı olsun diyerek çeşitli tedbirler alıyorum elimden geldiğince.

İlk olarak ütü masama alüminyum folyo sererek başladım. Ütüden çıkan ısı masada saklı kalsın, ütü yaparken tasarruf sağlansın diye yapılıyormuş bu işlem. Gerçi ütü yaparken bir hışırtı sesi geliyor ama gerçekten bir tasarruf sağlıyor sanırım. Nereden anladın derseniz her zaman ütü yaparken ütüme 2 kap su doldururdum. Ütüdeki su tamamen biterdi. Çamaşır miktarı aynıydı. Ütüye ikinci kap suyu doldurdum doldurmasına fakat suyun 2/3 ü ütü işim bitmesine rağmen hala ütünün içinde duruyordu. Benden söylemesi paranız cebinizde kalsın… 🙂

ütü masası

Maalesef Mehmet Ali Birand öldü :(

mehmet ali birand

Mehmet Ali Birand ölmüş.

Haberi aldığımda eşime ilk tepkim “Hadi canım” demek oldu. Sanki hiç ölmeyecekmiş gibi düşündürten neydi acaba. Her akşam evimize gelip bizden haberler vermesi mi, gözüm takıldığı için sürekli eleştirdiğim ve haberin içeriğini anlamadığım saatleri mi, yoksa sürekli yaptığı gaflar mı. Ne olduğuna karar veremedim ama sebebi her neyse demek ki bir şekilde hayatımıza katılmış, tanımasak da bizimle olmuş ve biz ailemizde ona bir yer vermişiz.

Ne tuhaf değil mi? Aslında ne canımdan ne kanımdan bir isim. Ne o beni tanırdı ne de ben onu. İlginç olan, dünden beri sorguladığım şey. Hiç tanımadığım birisi ölmüş ve ben sanki ailemden birini kaybetmiş gibi hissettim.

Tasavvuf ile ilgili okuduğum yazılardan sonra ölümden korkmamayı öğrenmiştim. Ölüm haberlerini daha olgun karşılayabiliyordum. Ölüm değildi kötü olan, kötü olan yokoluştu. Tekrar buluşana dek olan yokoluş anı.

Sanırım Birand’ın ölümü bu yüzden zoruma gitti. Hayatımda bir alışkanlığı bozmak zorunda  kaldım. Artık evimde akşam saatlerinde ailemize katılacak, gaflar yapacak, yarına tekrar evimize gelmek için randevu alacak biri, Mehmet Ali Birand’ı kalmamıştı. Hayatıma bir şekilde dokunan insan yokolmuştu. Tekrar buluşana dek mekanın cennet olsun BİRAND.

 

Yeni Kurabiye Kalıplarım

Sipariş üzerine kurabiyeler satacağımdan bahsetmiştim. Bunun için sermayelerimi hazırlamaya devam ediyorum. İşte yeni kurabiye kalıplarım. Anne-kız, baba oğul kurabiye kalıpları.

İkiside birbirinde güzel. Bir an önce bunlarla kurabiye yapmak için sabırsızlanıyorum. Bu kalıplarla yapılan kurabiyelerle misafirlerinize çok güzel sunumlar yapabilirsiniz. Bu kalıplarla kurabiye yapınca görüntülerini buradan paylaşıyor olacağım.

anne kız kurabiye kalıbıbaba oğul kurabiye kalıbı